Kilka słów o adaptacji dzieci w przedszkolu

 

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.
                                                Janusz Korczak

Czas adaptacji w nowej grupie przedszkolnej, może być trudnym okresem zarówno dla dziecka
jak i całej rodziny. Dziecko, które zaczyna chodzić do przedszkola, musi zmierzyć się z wieloma trudnościami. Adaptacja jest dla niego wyzwaniem, ale większość dzieci z pomocą i zaangażowaniem rodziców przechodzi przez ten okres łagodnie i z sukcesem. Współpraca pomiędzy rodzicami
i nauczycielami, ich determinacja i pewność siebie, jest bardzo ważna. Istotne jest również to,
aby rodzice i nauczyciele rozbudzili poczucie bezpieczeństwa, ciekawość i otwartość dziecka na nowe doświadczenia. Dzieciaki poznają się wzajemnie przez wspólną zabawę, ale również oswajają z nowym miejscem. Zabawy adaptacyjne w przedszkolu mają być dużą frajdą dla dzieci, ale przede wszystkim pełnić funkcję integracyjną. Poprzez takie zabawy integracyjne dzieciaki mają okazję, by bliżej się poznać, zapamiętać swoje imiona, ale także oswoić z nowym miejscem i swoimi wychowawczyniami.
W naszym przedszkolu staramy się stworzyć naszym „Krasnoludkom” odpowiednie warunki do łatwej adaptacji.

Zobaczcie sami jak się bawią „Krasnoludki” z grupy I 😊

M.P.