Poznajemy obrzędy wielkanocne

10 kwietnia odwiedziła nas pani Dorotka Suder razem ze swoim zespołem folklorystycznym. Uczniowie w pięknych krakowskich strojach przybliżyli nam obrzędy wiosenno – wielkanocne. Zobaczyliśmy przepiękną marzannę i kolorowo przystrojony gaiczek. Usłyszeliśmy wiele ciekawych informacji dotyczący zwyczajów wielkanocnych. Starsze koleżanki pokazały nam własnoręcznie robioną palmę oraz pięknie ustrojony koszyczek wielkanocny.    Natomiast starsi koledzy zaprezentowali zwyczaj „śmingusa – dyngusa”, który wywołał u dzieci dużo radości. Dowiedzieliśmy się, że dawniej w lany poniedziałek chłopcy w bogato przystrojonym, dwukołowym wózku wozili po wsi koguta, zwanego kurkiem. Obchody te miały charakter zalotów i wprowadzały do wsi wiosnę. Podczas spotkania nie zabrakło pięknych  piosenek i tańców, które z wielkim zaangażowaniem prezentowali uczniowie.

Bardzo serdecznie dziękujemy za wspaniałe przedstawienie tradycji i zwyczajów wiosenno
– świątecznych Pani Dorotce oraz członkom zespołu folklorystycznego 🙂
życzymy Wesołych Świąt Wielkanocnych!

Galeria