Grupa I w roku szkolnym 2022/2023 realizuje projekt edukacyjny


„LABORATORIUM MAŁEGO MISIA”

„Powiedz mi, a zapomnę, pokaż, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem.”
                                                                                              Konfucjusz

Wiek przedszkolny charakteryzuje naturalna chęć poznawania świata. Dzieci już od najmłodszych lat są ciekawskimi badaczami i odkrywcami. Uczą się poprzez działanie, zbierają swoje doświadczenia zaspakajając tym samym zainteresowanie otaczającą rzeczywistością. Jednym ze sposobów zaspokojenia ciekawości dzieci są zabawy badawcze i eksperymenty. Przyczyniają się one do wszechstronnego rozwoju dziecka; rozwijają umiejętność myślenia przyczynowo – skutkowego, porównywania, planowania własnych działań, poszukiwania oryginalnych pomysłów i rozwiązań. Rozwiązując problem różnymi metodami, dziecko prowokowane jest do wyciągania wniosków, szukania zależności, określania przyczyn i skutków oraz formułowania wniosków. Zabawy badawcze są też świetną okazją do kształtowania się w umyśle dziecka nowych operacji umysłowych takich jak: analiza, synteza, stając się tym samym wstępem do zdobywania wiedzy w kolejnych
etapach edukacji.

Głównym założeniem projektu jest zaspokojenie dziecięcej ciekawości, zachęcenie
do kreatywnego myślenia, rozwijanie wyobraźni a przede wszystkim czerpanie radości
płynącej z eksperymentowania 🙂 🙂 🙂 .

 

Cele główne

  • podniesienie jakości pracy poprzez stosowanie zabaw twórczych z elementami doświadczania, obserwowania, eksperymentowania,
  • wspieranie dziecięcej ciekawości i samodzielności,
  • rozwijanie zainteresowań przyrodniczo – technicznych, wyobraźni twórczej oraz kreatywności i aktywności poznawczej,
  • nawiązywanie współpracy między uczestnikami ćwiczeń opartej na wspólnym dążeniu do celu,
  • budzenie zainteresowań naukowych.

Mam nadzieję, że będzie to także okazja do świetnej zabawy 🙂

MJ

20.10.2022 r.

Na pierwszych projektowych zajęciach poznawaliśmy właściwości wody. Określaliśmy jej kolor, smak i zapach. Rozmawialiśmy również na temat znaczenia wody dla ludzi, zwierząt i roślin
oraz o konieczności jej oszczędzania. A to nasz pierwszy eksperyment. Obserwowaliśmy jak przy pomocy trzech składników – wody, żelu do golenia oraz barwników można wyczarować „Kolorowy deszcz” 🙂 . To było bardzo interesujące i atrakcyjne doświaczenie – zobaczcie sami.

MJ

Galeria 🙂

14.11.2022 r.

 

Dzisiaj jedno z ulubionych doświadczeń każdego przedszkolaka – co pływa, a co tonie? Sprawdzaliśy, które przedmioty unoszą się na powierzchni wody, a które opadają na dno. Zastanawialiśmy się również dlaczego tak się dzieje. Dowiedzieliśmy się, że wielkość przedmiotu nie ma wpływu na to, czy pływa, czy tonie. To ich ciężar o tym decyduje.
Ciekawskim Misiom bardzo podobało się dzisiejsze
eksperymentowanie 🙂

Galeria 🙂

18.11.2022 r.

Przyszedł czas na kolejny eksperyment, czyli to, co nasze Misie lubią najbardziej 🙂 .
Tym razem stworzyliśy własne, kolorowe i świecące lampy. Wszysko, czego potrzebowaliśmy
do jej stworzenia bez problemu znajdziemy w każdym domu. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem wykonywały i obserwowały kolejne etapy jej tworzenia. Przy okazji zaobserwowaliśmy ciekawe zjawisko – woda i olej nie mieszają się ze sobą 🙂 . Najbardziej wyczekiwanym momentem było dodanie musującej tabletki. Jak wyglądał efekt końcowy? Co mogliśmy zaobserwować po wrzuceniu do mieszaniny wody, oleju i kolorowych barwników musującej pastylki? Zobaczcie sami 🙂

Galeria 🙂

28.11.2022 r.

 

 

 

 

 

 

Za nami kolejne niezwykłe doświadczenia -„gasnąca świeczka” i „tajna wiadomość”. Podczas pierwszego eksperymentu mogliśmy zaobserwować jak woda zostaje wessana do środka naczynia, gdy gaśnie płomień świecy. Dowiedzieliśmy się, że stało się tak, ponieważ w naczyniu brakuje tlenu.
Następnie przyszedł czas na wykonanie tajnej wiadomości 🙂 , którą zapisywaliśmy „magicznym atramentem”. Czy udało nam się odczytać niewidzialne znaki? Sprawdźcie sami 🙂 . Zajęcia te były doskonałą okazją do przypomnienia zasad bezpieczeństwa. Dzieci nie mogą bawić się zapałkami!!!

Galeria 🙂

12.12.2022 r. 

Już niedługo przez wszystkich wyczekiwane Święta Bożego Narodzenia. Naszym Misiom również udziela się świąteczny klimat. Łańcuch wykonany, choinka przystrojona, kolędy i pastorałki rozbrzmiewają w każdej wolnej chwili. Nadszedł czas aby poznać świąteczne smaki i zapachy 🙂 . Wspólnie oglądaliśmy, wąchaliśmy i smakowaliśmy. Nasze zmysły pracowały na najwyższych obrotach. Przy okazji wykonaliśmy także ciekawe doświadczenie, podczas którego mogliśmy obserwować tańczące rodzynki. Jak to możliwe? I dlaczego rodzynki unosiły się tylko w jednej szkalnce? Zapytajcie naszych Misiów i obejrzyjcie galerię.
Rodzynki na świąteczny makowiec gotowe 🙂 🙂 🙂

Galeria 🙂

19.12.2022 r.

Brokatowe „czary-mary” 🙂
Misie już od samego rana czekały na kolejne eksperymentowanie. Dziś wykonywaliśmy „brokatowe doświadczenia”. Było kolorowo i ekscytująco. Dzięki użyciu magicznego płynu mogliśmy zaobserwować jak rozsypany na talerzyku z wodą brokat „ucieka”. Co ciekawe,
ten eksperyment nie zawsze nam wychodził 🙂 najważniejsze jednak jest to, że była to jak zwykle przyjemna zabawa 🙂 Zobaczcie sami.

Galeria 🙂

styczeń 2023 r.

W Nowym Roku czekały na nas zimowe doświadczenia. Na początek wybraliśmy się na wirtualną wycieczkę po Kopalni Soli w Wieliczce. Dowiedzieliśmy się jak wygląda tam praca górników oraz poznaliśy miejsca dostępne do zwiedzania przez turystów. Poznawaliśmy także właściwości soli kuchennej. Odważne Misie mogły nawet jej spróbować. Mogliśmy również powąchać aromatyczne sole do kąpieli. Następnie przyszedł czas na doświadczenia – założyliśmy własną hodowlę kryształów. Sól pięknie nam sie skrystalizowała.
Kolejne doświadczenie związane było z obserwacją śniegu. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób powstaje. Sprawdziliśmy także czy śnieg zawsze jest czysty. Pierwsze wnioski były widoczne gołym okiem. Z resztą zobaczcie sami 🙂 .
Dla Misiów była to świetna zabawa i kolejna okazja do pogłębiania wiedzy o otaczającym świecie.

Galeria 🙂

24.02.2023 r.

Czas na kolejne eksperymenty!!! Tym razem Misie miały okazję wykonać i obserwować magiczne sztuczki 🙂 – balony, które same się nadmuchiwały. To były widowiskowe doświadczenia 🙂 .
Bardzo zainteresowała dzieci sensoryczna zabawa. Za pomoca dotyku próbowały odgadnąć, co kryje się w środku balonu i dopasować go do właściwego obrazka 🙂

Galeria 🙂

27.02.2023 r.

 

Dzisiaj w naszej grupie obchodziliśmy Dzień Dinozaura. Nasza sala zapełniła się tymi prehistorycznymi gadami 🙂 . Stworzyliśmy dla nich specjalną makietę. Obejrzeliśmy także film edukacyjny o dinozaurach, poznaliśmy niektóre ich nazwy oraz sposób odżywiania. Nie zabrakło także zabaw edukacyjnych – dopasowywaliśmy szkielety do odpowiednich dinozaurów
i sprawdzaliśmy za pomocą lampki jaki dinozaur ukryty jest w jajku. Największą atrakcją dla dzieci były jednak wybuchy wulkanu 🙂 . Było kolorowo i ciekawie. Kolejne eksperymenty za nami 🙂

Galeria 🙂