Grupa I w roku szkolnym 2022/2023 realizuje projekt edukacyjny


„LABORATORIUM MAŁEGO MISIA”

„Powiedz mi, a zapomnę, pokaż, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem.”
                                                                                              Konfucjusz

Wiek przedszkolny charakteryzuje naturalna chęć poznawania świata. Dzieci już od najmłodszych lat są ciekawskimi badaczami i odkrywcami. Uczą się poprzez działanie, zbierają swoje doświadczenia zaspakajając tym samym zainteresowanie otaczającą rzeczywistością. Jednym ze sposobów zaspokojenia ciekawości dzieci są zabawy badawcze i eksperymenty. Przyczyniają się one do wszechstronnego rozwoju dziecka; rozwijają umiejętność myślenia przyczynowo – skutkowego, porównywania, planowania własnych działań, poszukiwania oryginalnych pomysłów i rozwiązań. Rozwiązując problem różnymi metodami, dziecko prowokowane jest do wyciągania wniosków, szukania zależności, określania przyczyn i skutków oraz formułowania wniosków. Zabawy badawcze są też świetną okazją do kształtowania się w umyśle dziecka nowych operacji umysłowych takich jak: analiza, synteza, stając się tym samym wstępem do zdobywania wiedzy w kolejnych
etapach edukacji.

Głównym założeniem projektu jest zaspokojenie dziecięcej ciekawości, zachęcenie
do kreatywnego myślenia, rozwijanie wyobraźni a przede wszystkim czerpanie radości
płynącej z eksperymentowania 🙂 🙂 🙂 .

 

Cele główne

  • podniesienie jakości pracy poprzez stosowanie zabaw twórczych z elementami doświadczania, obserwowania, eksperymentowania,
  • wspieranie dziecięcej ciekawości i samodzielności,
  • rozwijanie zainteresowań przyrodniczo – technicznych, wyobraźni twórczej oraz kreatywności i aktywności poznawczej,
  • nawiązywanie współpracy między uczestnikami ćwiczeń opartej na wspólnym dążeniu do celu,
  • budzenie zainteresowań naukowych.

Mam nadzieję, że będzie to także okazja do świetnej zabawy 🙂

MJ

20.10.2022 r.

Na pierwszych projektowych zajęciach poznawaliśmy właściwości wody. Określaliśmy jej kolor, smak i zapach. Rozmawialiśmy również na temat znaczenia wody dla ludzi, zwierząt i roślin
oraz o konieczności jej oszczędzania. A to nasz pierwszy eksperyment. Obserwowaliśmy jak przy pomocy trzech składników – wody, żelu do golenia oraz barwników można wyczarować „Kolorowy deszcz” 🙂 . To było bardzo interesujące i atrakcyjne doświaczenie – zobaczcie sami.

MJ

Galeria 🙂

14.11.2022 r.

 

Dzisiaj jedno z ulubionych doświadczeń każdego przedszkolaka – co pływa, a co tonie? Sprawdzaliśy, które przedmioty unoszą się na powierzchni wody, a które opadają na dno. Zastanawialiśmy się również dlaczego tak się dzieje. Dowiedzieliśmy się, że wielkość przedmiotu nie ma wpływu na to, czy pływa, czy tonie. To ich ciężar o tym decyduje.
Ciekawskim Misiom bardzo podobało sie dzisiejsze
eksperymentowanie 🙂

Galeria 🙂

18.11.2022 r.

Przyszedł czas na kolejny eksperyment, czyli to, co nasze Misie lubią najbardziej 🙂 .
Tym razem stworzyliśy własne, kolorowe i świecące lampy. Wszysko, czego potrzebowaliśmy
do jej stworzenia bez problemu znajdziemy w każdym domu. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem wykonywały i obserwowały kolejne etapy jej tworzenia. Przy okazji zaobserwowaliśmy ciekawe zjawisko – woda i olej nie mieszają się ze sobą 🙂 . Najbardziej wyczekiwanym momentem było dodanie musującej tabletki. Jak wyglądał efekt końcowy? Co mogliśmy zaobserwować po wrzuceniu do mieszaniny wody, oleju i kolorowych barwników musującej pastylki? Zobaczcie sami 🙂

Galeria 🙂