W roku szkolnym 2020/2021 gr V realizuje program pt. „Czyste powietrze wokół nas”. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego jak bardzo zagrożone jest nasze naturalne środowisko i jak bardzo musimy o nie dbać. Uświadamiając dzieciom szkodliwy wpływ zanieczyszczonego powietrza na nasze zdrowie uczymy je odpowiedzialnych zachowań, które pozytywnie wpływają na kondycje naszej planety a przez to na nas samych.
Program rozpoczęliśmy od obejrzenia filmiku edukacyjnego dla pt. „Air Poluttion”, w którym ukazane zostały różne rodzaje zanieczyszczeń powietrza. Następnie przedszkolaki w formie rysunku przedstawiły to co ich zdaniem najbardziej zanieczyszcza nasze powietrze. Podsumowując rozmawialiśmy o szkodliwym składzie dymów i zastanawialiśmy się w jaki sposób można je ograniczyć lub całkowicie zlikwidować. Przedszkolaki z zaangażowaniem brały udział w zajęciach i wymyślały różne sposoby na oczyszczenie naszego powietrza.

Drugie zajęcia zaczęliśmy od omówienia historyjki obrazkowej pt. „ Historia pewnego komina fabrycznego”. Następnie próbowaliśmy wyobrazić sobie różne miejsca (góry, las, łąka) a w nich wdychaliśmy świeże i rześkie powietrze. Porównywaliśmy go z brzydkim zapachem papierosów
i zdecydowaliśmy, że razem z nowo poznanym przyjacielem – Dinkiem zaśpiewamy piosenkę  odstraszającą palaczy.

Zajęcia zakończyliśmy malując farbami naszego zielonego Dinka.


Kolejne zajęcia zaczęliśmy od ćwiczeń oddechowych skupiając swoją uwagę na wrażeniach związanych z wdychaniem różnych zapachów. Następnie rozmawialiśmy o tym jak się czujemy kiedy dymi papieros. Jednogłośnie stwierdziliśmy, że jest to dla nas bardzo nieprzyjemne odczucie i nie chcemy, żeby ktoś narażał nas na wdychanie trującego dymu. Później przedszkolaki bawiły się w kwiatki. Bardzo podobała się im ta zabawa i chętnie w niej uczestniczyły.

W celu zwiększenia wiedzy dzieci na temat skutków palenia papierosów odbyły się następne zajęcia pt. „Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?”. Na początku za pomocą opowieści ruchowej wybraliśmy się razem z Dinkiem w podróż pociągiem. Dzieci wyruszyły w tą podróż z wielkim zaangażowaniem. Następnie zaśpiewaliśmy sobie piosenkę o zielonym przyjacielu i z portretem Dinka bawiliśmy się w Pociąg.

 

Ostatnie zajęcia „Jak unikać dymu papierosowego?” kształtowały u dzieci umiejętność zachowania się, gdy znajdują się w zadymionych pomieszczeniach oraz umiejętność radzenia sobie w sytuacjach, w których inni palą papierosy. Najpierw przedszkolaki odszukiwały znaczki z zakazem palenia, które wcześniej zostały ukryte w sali.  Następnie dzieci opowiadały o tym jak wyglądają te znaczki i gdzie możemy je spotkać. Malowaliśmy farbami znak zakaz palenia a na końcu dzieci pokolorowały znaczki z napisem NIE PAL PRZY MNIE , które zabrały do swoich domów.
M.Ł.

Zapraszamy do galerii