W roku szkolnym 2021/2022 nasze przedszkole przystąpiło do realizacji programu
‘’Czyste powietrze wokół nas”.
W programie brały udział dzieci z grupy II – 4 –latki.
W ramach realizacji programu dzieci odbyły następujące zajęcia:

 1. Spacer po okolicy – ukierunkowanie dzieci na źródła i rodzaje dymów przez obserwację
  w środowisku.
 2. Co i dlaczego dymi? Kolejne zajęcie miało na celu dalsze wzbogacenie wiedzy dzieci
  na temat pochodzenia dymów, określenia ich rodzajów oraz przyczyn ich wydobywania się. Podczas tych zajęć dzieci miały możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnej pt. ‘’Dymy ‘’ i  ‘’Smok czy Smog‘’. Prezentacje uświadomiły dzieciom: Co to jest ‘’smog‘’- zanieczyszczenie powietrza wywołane działalnością człowieka. Poznały różnicę między ‘’smogiem’’ a  ‘’smokiem‘’. Zapoznały głównego bohatera programu ‘’Dinusia‘’ – wykonały pracę plastyczną farbami z jego portretem.
 3. Jak się czuję kiedy dymi papieros? Podczas tego tematu dzieci wzbogaciły swoją wiedzę na temat szkodliwości palenia papierosów. Podczas ćwiczeń oddechowych przy muzyce relaksacyjnej porównywały odczucie przyjemne wśród ‘’ kwiatów‘’ i odczucie, które towarzyszyły dzieciom podczas kontaktu z dymem. Wykonały plakat pt. ‘’Palenie szkodzi zdrowiu‘’.
 4. Jak unikać dymu papierosowego? Na tych zajęciach uświadomiono dzieciom na temat odpowiedniego zachowania się w sytuacji kiedy dorośli palą papierosy. Do tych zajęć wykorzystano opowiadanie pt. „Podróż Dinusia pociągiem „Dzieci nauczyły się piosenki
  o Dinusiu pt. „Palenie szkodzi zdrowiu”.
 5. Co się dzieje kiedy ludzie palą papierosy? Dzieci zwróciły uwagę na negatywne cechy palenia  (żółte zęby, paznokcie, nieświeży oddech, nieprzyjemny zapach) oraz groźne choroby płuc, gardła, serca, żołądka. Wykonały własny znaczek  „Nie Pal”.

Podsumowanie

Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w programie. Usystematyzowały swoją wiedzę na temat szkodliwości palenia papierosów i wiedzy w jaki sposób zachować się, gdy w ich obecności ktoś zapali papierosa. Na zakończenie każde dziecko dostało znaczek odblaskowy Dinusia.

DM

Galeria


 

W roku szkolnym 2020/2021 gr V realizuje program pt. „Czyste powietrze wokół nas”. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego jak bardzo zagrożone jest nasze naturalne środowisko i jak bardzo musimy o nie dbać. Uświadamiając dzieciom szkodliwy wpływ zanieczyszczonego powietrza na nasze zdrowie uczymy je odpowiedzialnych zachowań, które pozytywnie wpływają na kondycje naszej planety a przez to na nas samych.
Program rozpoczęliśmy od obejrzenia filmiku edukacyjnego dla pt. „Air Poluttion”, w którym ukazane zostały różne rodzaje zanieczyszczeń powietrza. Następnie przedszkolaki w formie rysunku przedstawiły to co ich zdaniem najbardziej zanieczyszcza nasze powietrze. Podsumowując rozmawialiśmy o szkodliwym składzie dymów i zastanawialiśmy się w jaki sposób można je ograniczyć lub całkowicie zlikwidować. Przedszkolaki z zaangażowaniem brały udział w zajęciach i wymyślały różne sposoby na oczyszczenie naszego powietrza.

Drugie zajęcia zaczęliśmy od omówienia historyjki obrazkowej pt. „ Historia pewnego komina fabrycznego”. Następnie próbowaliśmy wyobrazić sobie różne miejsca (góry, las, łąka) a w nich wdychaliśmy świeże i rześkie powietrze. Porównywaliśmy go z brzydkim zapachem papierosów
i zdecydowaliśmy, że razem z nowo poznanym przyjacielem – Dinkiem zaśpiewamy piosenkę  odstraszającą palaczy.

Zajęcia zakończyliśmy malując farbami naszego zielonego Dinka.


Kolejne zajęcia zaczęliśmy od ćwiczeń oddechowych skupiając swoją uwagę na wrażeniach związanych z wdychaniem różnych zapachów. Następnie rozmawialiśmy o tym jak się czujemy kiedy dymi papieros. Jednogłośnie stwierdziliśmy, że jest to dla nas bardzo nieprzyjemne odczucie i nie chcemy, żeby ktoś narażał nas na wdychanie trującego dymu. Później przedszkolaki bawiły się w kwiatki. Bardzo podobała się im ta zabawa i chętnie w niej uczestniczyły.

W celu zwiększenia wiedzy dzieci na temat skutków palenia papierosów odbyły się następne zajęcia pt. „Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?”. Na początku za pomocą opowieści ruchowej wybraliśmy się razem z Dinkiem w podróż pociągiem. Dzieci wyruszyły w tą podróż z wielkim zaangażowaniem. Następnie zaśpiewaliśmy sobie piosenkę o zielonym przyjacielu i z portretem Dinka bawiliśmy się w Pociąg.

 

Ostatnie zajęcia „Jak unikać dymu papierosowego?” kształtowały u dzieci umiejętność zachowania się, gdy znajdują się w zadymionych pomieszczeniach oraz umiejętność radzenia sobie w sytuacjach, w których inni palą papierosy. Najpierw przedszkolaki odszukiwały znaczki z zakazem palenia, które wcześniej zostały ukryte w sali.  Następnie dzieci opowiadały o tym jak wyglądają te znaczki i gdzie możemy je spotkać. Malowaliśmy farbami znak zakaz palenia a na końcu dzieci pokolorowały znaczki z napisem NIE PAL PRZY MNIE , które zabrały do swoich domów.
M.Ł.

Zapraszamy do galerii