„Idziemy do przedszkola”

„Idziemy do przedszkola”
Daj czas, Daj uśmiech, Daj szczere uznanie.

Rozpoczęcie edukacji przedszkolnej to przełomowy moment w życiu każdego dziecka. Dla wielu
z nich to pierwszy kontakt z szerszą grupą społeczną. Początki pobytu dziecka w przedszkolu to trudny okres zarówno dla dzieci jak i ich rodziców.

Przedszkole jest instytucją, która uzupełnia rodzinę. Ma ono pomóc dziecku w tym, by poradziło sobie w życiu poza ramami rodziny. By po raz pierwszy otworzyło się na innych, nie doświadczając uszczerbku na poczuciu bezpieczeństwa.
Nasze przedszkole już od czerwca przygotowywało się na przyjście nowych przedszkolaków.
By łatwiej przejść przez ten trudny czas w placówce zorganizowane zostały zajęcia adaptacyjne
w których aktywnie uczestniczyły dzieci wraz z rodzicami. Nauczyciele oferowali różnorodne, dostosowane do wieku i możliwości dzieci aktywności. Zachęcali dzieci i rodziców do wspólnej zabawy. Zajęcia adaptacyjne pozwoliły maluszkom na poznanie przedszkola, nawiązanie pierwszych kontaktów społecznych oraz przyjaznych relacji z nauczycielami. Rodzice mieli możliwość obserwowania wychowawców w trakcie pracy. W miłej, twórczej atmosferze i poczuciu bezpieczeństwa rodziła się nić porozumienia DZIECKO – NAUCZYCIEL – RODZIC.

Nie ma się co oszukiwać. Większość dzieci, mniej lub bardziej emocjonalnie przeżyje rozstanie
z rodzicami i adaptację w nowym miejscu. Także dla rodziców, którzy jak dotąd byli jedynymi
i najważniejszymi opiekunami dla swojego dziecka, stresem będzie to, iż muszą swoje ukochane maleństwo pozostawić pod opieką pedagogom z naszej placówki . Zarówno rodzic jak i dziecko w tym szczególnym czasie mogą odczuwać takie uczucia jak smutek, tęsknota czy lęk. Są one naturalną reakcją pojawiającą się w pierwszej fazie adaptacji. Dlatego ich wystąpienie musimy zaakceptować
i przejść przez ten okres, który szybko minie i dostarczy nam wiele przyjemniejszych emocji.

Pozytywne nastawienie rodziców do rozwoju swoich pociech , cieszenie się razem z dzieckiem
z każdej nowo poznanej rzeczy ma genialny wpływ na rozwój Twojego dziecka. Pamiętajmy, że dla dziecka jako rodzice jesteście najważniejsi na świecie, jesteśmy wzorem do naśladowania. Warto do adaptacji podejść z rozwagą i zaangażowaniem, a takie postępowanie na pewno przyniesie pozytywne rezultaty. Nagrodą będzie zadowolenie rodziców, efektywna praca nauczyciela i uśmiech małego przedszkolaka.

„Wszystkiego, co naprawdę warto wiedzieć nauczyłem się w przedszkolu”
Robert Fulghum

E.Piech

Galeria