Eksperymenty i doświadczenia to brzmi poważnie…

………. ale wszyscy dobrze wiemy, że dzieci już od urodzenia są ciekawskimi badaczami i odkrywcami – uwielbiają odkrywać i doświadczać, poznawać. Aktywność poznawcza jest dla nich rzeczą naturalną
i zazwyczaj przejawia się w zadawaniu przez dzieci pytań oraz poprzez działanie i zbieranie doświadczeń. Eksperymenty dla dzieci to nieskomplikowane doświadczenia. Ich wykonanie możliwe jest z wykorzystaniem podstawowych produktów, które można znaleźć w domu. Przekonała nas o tym Mama Tymka z naszej grupy – Pani Karolina Tułak – Goc, która pewnego dnia przybyła na nasze zajęcia. Pani Karolina jest nauczycielem chemii więc różne dziwne zjawiska nie są dla niej tajemnicą. Pani Karolina przyniosła ze sobą mnóstwo potrzebnych do wykonania doświadczeń produktów i akcesoriów. Były tam balony, barwniki, patyczki, ocet, olej, mleko, soda oczyszczona, płyn do naczyń, plastikowe butelki, szklane słoiki i buteleczki, suszarka do włosów, piłeczka,lejki, pojemniczki. A kiedy już wszyscy ubraliśmy zabezpieczające przez zabrudzeniem fartuszki, nasza sala zamieniła się w wielkie laboratorium chemiczne. Co też tam się działo… Pod czujnym okiem Pani Karoliny i według
Jej instrukcji
powstawały wybuchające wulkany, samopompujące się balony, barwnikowe esy-floresy, bańki w bańce, latające piłeczki i samo gasnące świeczki. Wspólnie wykonywane eksperymenty były dla dzieci nie tylko świetną zabawą lecz także cenną nauką. A ponieważ eksperymenty były bezpieczne dla dzieci – przedszkolaki miały pełną swobodę działania i mogły samodzielnie wykonywać
doświadczenia.
Pani Karolino! Bardzo dziękujemy za odwiedziny w grupie Sówek i poświęcony czas. Dziękujemy
za poprowadzenie nas w świat pełen dziwnych zjawisk i umożliwienie wykonania doświadczeń wszystkim przedszkolakom. Poznawanie świata poprzez zabawę i bezpośrednie działanie to najskuteczniejsza forma nauki. Dziękujemy również przyszłemu przedszkolakowi Cezaremu, który
przybył w tym dniu do nas z Panią i cierpliwie obserwował wszystkie działania.

JK

Galeria 🙂