Niezwykła lekcja historii

W związku z 700 – leciem Lokacji Rajbrotu 8 maja w naszym przedszkolu odbyło się kolejne, wyjątkowe spotkanie.  Odwiedziła nas pani Justyna Bodurka, która jest historykiem w Muzeum im Stanisława Fischera w Bochni. Pani Justyna przygotowała dla nas prezentację
pt. „Rajbrot – z dziejów niezwykłej miejscowości”. Wszyscy uważnie przysłuchiwaliśmy się różnym opowieściom i z ciekawością przyglądaliśmy się wyświetlanym zdjęciom. Mogliśmy zobaczyć przedmioty codziennego użytku, pochodzące z odkryć archeologicznych na naszym terenie. Dowiedzieliśmy się, że dawne domy drewniane, nie miały kominów i dlatego nazywały się „kurne chaty”  czyli inaczej mówiąc chaty dymne. Usłyszeliśmy też kilka ciekawostek o kapliczkach przydrożnych czyli tak zwanych „Maćkach”. Oczywiście nie zabrakło informacji na temat naszego drewnianego kościółka, nazw poszczególnych dzwonów oraz innych zabytków znajdujących się w Rajbrocie. Pani Justyna  zwróciła również uwagę na ważne i słynne postacie pochodzące z naszej wsi. 

 

 

Widzieliśmy też ksero starych czasopism, w których znajdują się informacje o Rajbrocie. Szczególnie spodobał nam się rysunek pięknego zegara, który jak opisała autorka w roku 1952 miał już przeszło 100 lat
i znajdował się w domu pani Marii Fitrzyk – prababci naszej Zosi. Na zakończenie tego pełnego wrażeń spotkania każdy przedszkolak mógł pooglądać przyniesione przez panią Justynę eksponaty (pochodzące z prywatnych zbiorów) a nawet spróbować swoich sił w trzymaniu ciężkiego rumianego kamienia pochodzącego z Rajbrockiej ziemi. Na pamiątkę każdy przedszkolak otrzymał zakładkę do książki.

 

 

Pani Justynie bardzo serdecznie dziękujemy za poświęcony nam czas
i przekazane informacje. Była to dla nas niezwykle interesująca i ważna lekcja dotycząca przeszłości naszej miejscowości.

 

Zapraszamy do galerii