Trudne tematy

Drodzy Rodzice.
Konflikt zbrojny na Ukrainie wstrząsnął naszym krajem i całym światem. Niepokój związany z tymi wydarzeniami odczuwamy my dorośli ale również udziela się on dzieciom. Doświadczają one lęku
i strachu o zdrowie i życie swoje oraz najbliższych.

Dzieci słyszą rozmowy dorosłych, oglądają w mediach wiadomości, widzą informacje a czasem nawet zdjęcia i filmy prosto z wojny. Pamiętajmy, że to od nas zależy, jakie informacje i obrazy będą oglądać nasze dzieci. Ograniczmy pociechom dostęp do nieodpowiednich dla nich treści.
Nie pozwalajmy oglądać przemocy pokazywanej w telewizji i Internecie. Podczas rozmów nie dajmy odczuć dzieciom nerwowej atmosfery. Spróbujmy skupić się na tym, co dobrego robimy dla Ukraińców, chociażby poprzez organizowane zbiórki odzieży, artykułów spożywczych, higienicznych itp. Starajmy się uwrażliwiać nasze pociechy na potrzeby drugiego człowieka. Uczmy dzieci dzielenia się z innymi. Spędzajmy wspólnie czas, grajmy w gry, oglądajmy wartościowe filmy i programy, czytajmy książki. Bądźmy razem.

Poniżej przedstawiamy Państwu opowiadanie Alicji Safarzyńskiej – Płatos pt. „Bohaterowie też płaczą”. To historia dzielnych myszek i uczynnych ryjówek. W sposób przystępny dla dzieci tłumaczy wydarzenia ostatnich dni. Życzymy miłej lektury.
MJ

„Bohaterowie też płaczą”